Uzayda ikinci görev 8 Haziran’da

ANKARA Milliyet – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Türk astronotlar Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” ile ilgili basın toplantısı düzenledi. 

“Alper Gezeravcı’nın uzay göreviyle ortak gururun zirveye yükseldiği zamanları yaşadık” diyen Kacır, sırada Tuva Cihangir Atasever’in “yörünge altı araştırma uçuşu” olduğunu söyledi. Kacır, uçuşla ilgili şu bilgileri verdi: “Astronotumuz Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te Virgin Galactic’in ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek. Yaklaşık 1.5 saatlik bir sürede gerçekleşmesi planlanan bu uçuşta astronotumuzu taşıyacak ‘VSS Unity’ yörünge altı aracı önce bir taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin feet’lik yüksekliğe erişecek, ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşacak. Yaklaşık üç dakikalık serbest düşme fazında mikro yerçekimi ortamında, biyolojik moleküllerden gen analizlerine, metabolizma değişimlerinden baskılayıcı hücrelere, insülin kaleminden radyasyon analizine kadar yedi deney icra etmek de mümkün olacak.” 

EKİP TÜRKİYE’YE GELİYOR 

Kacır, uluslararası iş birliğinin bir yansıması olarak Gezeravcı’nın beraber görev yaptığı Axiom-3 ekibinin haziran ayının başında Türkiye’ye geleceğini belirterek “Uzay alanındaki tecrübelerini ve gelecek döneme ilişkin projelerini üniversitelerimizde gençlerimizle paylaşacak” dedi. 

Uzaya bağımsız erişim programını da sürdüreceklerini anlatan Kacır, “Fırlatma roketleri geliştirmeye yönelik projelerimize devam edeceğiz ve 2030’a kadar uluslararası iş birlikleriyle bir uzay limanı kuracağız. Bu süreçte Ay Programı’mızı gerçekleştireceğiz. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz itki sistemine sahip, kendi mühendislerimizin ve bilim insanlarımızın tasarladığı ve ürettiği uzay aracıyla aya erişeceğiz. İnsanlı uzay araştırma programlarında yeni uluslararası iş birliklerine dahil olacak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yenilenmesi gibi projelerde Türk sanayisinin rol alması için gayret göstereceğiz” diye konuştu. 

ALTI DENEY YAPILACAK

Atasever, yörünge altı uçuşu bilimsel bir misyona dönüştürmeyi arzu ettiklerini belirterek “Üç dakikalık mikro yerçekimi koşulundan maksimum faydayı elde edebileceğimiz deneylerimizi seçtik” dedi. Atasever, görev üzerine aylardır pratik yaptıklarını kaydederek “Deneyde üzerimizde taşıyacağımız tulumun nihai hale gelmesiyle beraber protokol akış çalışmamız daha da artacak” ifadesini kullandı. Uçuşta iki kere 4 G’lik basınca maruz kalacaklarını ve bu koşullarda deneylerini yapacaklarını anlatan Atasever, yörünge altı araştırma uçuşunda altı deney gerçekleştireceklerini söyledi. Bu deneyler şöyle: 

Harvard Tıp Fakültesi-Sağlık Bilimleri Üniversitesi – “Beyin görüntüleme deneyi” 

ODTÜ Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi – “Radyasyon dozimetresi” 

Axiom Space ve Türkiye Uzay Ajansı – “Uzayda insülin kalemi testi” 

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi – “Yörünge altı uçuşta vezikül analizi” 

Üsküdar Üniversitesi – “Message deneyi” 

Ankara Üniversitesi – “Metabolom deneyi” 

Hacettepe Üniversitesi – “Miyoloid deneyi” 

ŞAMPİYON TAKIMIN BAYRAĞI UZAYA GİDEBİLİR

Süper Lig’de şampiyon olacak futbol takımının, bayrağını uzaya gönderme talebine nasıl yaklaşacaklarının sorulması üzerine Kacır, “Spor camiasından ittifakla talep gelirse milletimiz adına bunu karşılamak için gayret ederiz. Ancak tüm takımları en mutlu edecek şey, ay yıldızlı bayrağımızı uzayda görmek olacaktır” dedi.

‘TAVSİYEYE İHTİYACI YOK’

Alper Gezeravcı geçen yıl eğitimlere Tuva Cihangir Atasever’le birlikte başladıklarını dile getirerek, kendisinin havacılık, Atasever’in mühendislik alanından geldiğini anımsattı. Gezeravcı, “Tuva kardeşimizin algı ve özümseme kapasitesi hayliyle fazla, vereceğimiz herhangi bir tavsiyeye ihtiyacı yok. Ancak sürekli bir aradayız. İhtiyaç duyulacak her noktada, birbirimizi destekleyecek noktadayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x