Selena Gomez İsrail Filistin Savaşına Dair Paylaşımın “Bir Şeyi Değiştirmeyeceğini” Söyleyince Topa Tutuldu!

7 Ekim’de başlayan İsrail Filistin savaşı devam ediyor. Dünyadan özellikle İsrail’e karşı tepkiler artarken birçok ünlü isim de sosyal medya hesabından paylaşım yapıyor. Uzun süredir sessizliğini koruyan Selena Gomez ise 430 milyon takipçisine rağmen ‘bir paylaşım dünyayı değiştirmez’ diyince topa tutuldu.

İsrail-Filistin arasındaki savaş 7 Ekim’de tekrar patlak verdi.

İlk olarak Hamas güçlerinin İsrail’e saldırı düzenlemesinin ardından İsrail güçlerinden harekatlar da gecikmedi. İsrail-Filistin savaşında masum çocuklar başta olmak üzere binlerce sivil hayatını kaybetti. 

Dünyadan ise İsrail-Filistin savaşına tepkiler giderek büyüyor.

Neredeyse bütün dünya savaşa dair paylaşımlar yaparken ünlü isimlerin sessiz kalması ise tepki çekiyor.

Özellikle milyonlarca kişinin takip ettiği ünlü isimlerin bir paylaşımı deyim yerindeyse çok görmesi birçok kişi tarafından eleştiriliyor. Paylaşım yapmayan ünlü isimlerden birisi de şarkıcı Selana Gomez olmuştu.

Selana Gomez, İsrail-Hamas arasındaki savaşa dair ilk kez paylaşım yaptı.

Instagram hesabının hikayeler bölümünden paylaşım yapan ünlü isim, ‘Bir süredir sosyal medyadan uzak kaldım çünkü tüm bu dehşet, nefret, şiddet beni çok üzüyor’ diyerek sözlerine başladı.

“TÜM insanları korumalıyız.”

‘Herhangi bir grup insana işlence uygulanması, öldürülmesi veya herhangi bir şekilde şiddete maruz kalması korkunç. TÜM insanları, özellikle de çocukları korumalıyız. İyilik adına şiddeti sonlandırmalıyız. Sözlerim, bir hashtag veya bir insan için yeterli olmayacağı için çok üzgünüm. Masum insanların zarar görmesini izlemeye dayanmıyorum. Keşke dünyayı değiştirebilseydim. Fakat bir sosyal medya paylaşımıyla bu olmaz.’

Bir sosyal medya paylaşımıyla dünyayı değiştiremeyeceğini düşünen Selana Gomez’in toplan takipçi sayısı ise 430 milyon.

2021 verisine göre ise ABD’nin nüfusu tam 330 milyon. Hal böyle olunca, bu denli yüksek takipçi sayısına sahip Gomez’in kullandığı ifadeler sosyal medyada bir hayli tepki çekti.

“‘Keşke dünyayı değiştirebilseydim. Ama bir paylaşım bunu yapamaz.’ dedi, 430 milyon takipçili birisi.”

“430 milyon takipçinin farkındalığını artırabilirdin.”

‘Bir gönderi fiziksel olarak değiştirmez. Ancak 430 MİLYON takipçinin farkındalığını artırmak, bu haberi yayarak ve Filistinli ailelere bağış toplayarak büyük etkiler yaratılabilirdi ve yaratacaktır da. Seni seviyorum Selena ama bu kötü bir yaklaşım.’

“Instagram’da en çok takip edilen kişi ‘bir paylaşımın faydası olmaz’ diyor.”

‘400 milyon takipçisine soykırım hakkında bilgi verme fırsatı var… Eğer mazlumların yanında duramayacak kadar korkaksan bunu taslakta tut, paylaşma.’

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir sosyal medya paylaşımı, dünyayı değiştirmese bile, insanları harekete geçirmek için bir araç olarak kullanılır mı?

Kullanılmalı mı?

Haydi yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x