İngiltere’de 27 iklim eylemcisine ‘protesto hazırlığı’ iddiasıyla gözaltı

İngiltere’de havalimanlarındaki işleyişi aksatacak eylemler planladıkları iddiasıyla gözaltına alınan iklim eylemcilerinin sayısı 27’ye yükseldi. Londra polisinin açıklamasına göre, 25 ve 27 Haziran’da gözaltına alınan 10 kişinin ardından 17 kişi daha gözaltına alındı.

AA’nın aktardığına göre, başkent Londra dışında Gloucestershire, Oxfordshire, Devon, Essex, Manchester, Surrey, Sussex, Norfolk ve Batı Yorkshire’da ‘Just Stop Oil’ (Sadece petrolü durdurun) grubuyla ilişkili 17 kişinin evlerine baskın yapıldı. Bu kişilerin, Kamu Düzeni Yasası’nı ihlal etme planları yaptıkları ve ulusal altyapıya zarar verebilecek eylemler hazırladıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıklayan Londra polisi, bazılarının arasında Just Stop Oil’in üst düzey isimlerinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

‘EMNİYETİ HİÇE SAYAN HERKES SERT BİR KARŞILIĞA HAZIR OLMALI’

Gözaltına alınanlardan bazılarının serbest bırakıldığı kaydedilen açıklamada, bu şüphelilerin herhangi bir havalimanına bir kilometreden fazla yaklaşamayacakları ifade edildi. Operasyonu yürüten Başkomiser Ian Howells, konuya ilişkin açıklamasında, “Londra havalimanlarının güvenliği ve uçuş emniyetini hiçe sayan herkes, polis ve güvenlik görevlilerinin vereceği sert karşılığa hazır olmalı” uyarısında bulundu.

Gözaltılara ilişkin Just Stop Oil platformundan yapılan açıklamada ise “İngiliz Devleti, yasa dışı davranarak 27 sade vatandaşı kamuya açık bir etkinlikte yemeklerini paylaşırken ya da evlerinde otururken gözaltına aldı” ifadesi kullanıldı.

‘GAZZE’DEKİ SAVAŞ SUÇLARINI ALKIŞLAMAKLA YETİNMEYENLER…’

Açıklamada, Just Stop Oil üyeliğinin suç sayılmasına tepki gösterilerek, “Ne politikacılarımız ne de şirketlerimiz, gençlerimizin ve ülkenin temel çıkarları doğrultusunda hareket etme niyetinde. Gazze’deki savaş suçlarını alkışlamakla yetinmeyen politikacılarımız, oturup son hükümetin daha fazla petrol ruhsatı vermesine izin tanıdılar. Bu, onları insanlık tarihinin en büyük suçuna ortak etti” değerlendirmesi yapıldı.

Fosil yakıt kullanımının ‘insanlığa karşı savaş suçu’ olarak nitelendiği açıklamada, “Hükümetler, insanlığı korumak için doğru olanı yapmayı reddederse halk buna karşı çıkar ve gerekeni yapar. Fosil yakıtlar için ölmeyi reddediyoruz, milyonlarca insan öldürülürken sessiz kalmayı kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi.

STONEHENGE’İ VE ÖZEL JETLERİ DE BOYAMIŞLARDI

Trafiği durdurarak ya da sanat eserlerini boyayarak gerçekleştirdikleri eylemlerle tanınan Just Stop Oil isimli çevreci grup mensupları, 19 Haziran’da İngiltere’nin Salisbury kentinde bulunan Stonehenge’deki 4-5 bin yıllık dikili taşları turuncuya boyayarak yeni İngiliz hükümetini 2030’da fosil yakıt kullanımını durduracak adımlar atmaya çağırmıştı.

Bu eylemden bir gün sonra da başkent Londra’daki Stansted Havalimanı’nın tellerini keserek alana giren Just Stop Oil eylemcileri, park halindeki iki özel jeti boyamıştı. Eylemciler, dünya nüfusunun yüzde 1’inin havacılık emisyonunun yüzde 50’sini ürettiğine dikkati çekmek için bu protestoyu yaptıklarını açıklamıştı. Just Stop Oil’in çevreci eylemlerini tanıtmak ve tanışmak amacıyla 27 Haziran’da Londra’da düzenlediği kamuya açık ‘Çorba Akşamı’ etkinliğine baskın yapan Londra Polisi, 6 kişiyi gözaltına almıştı. Polis, bu etkinlikte ‘havalimanlarındaki işleyişi aksatıcı eylem yapmayla’ ilgili bilgi verildiğini öne sürmüştü.

Just Stop Oil eylemcileri, “Yavaş Yürüyüş” (Slow Walking) adını verdikleri, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yolları kapattıkları ve kendilerini yollara yapıştırdıkları protestolarla da tanınıyor. Fosil yakıt üretimi ve yeni fosil yakıt arama lisanslarını protesto eden eylemciler, ayrıca sanat eserleri, spor müsabakaları ve toplu etkinliklere yönelik turuncu boyalı ve konfetili eylemleriyle de dikkat çekiyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x