Güneş Sistemi’ne benziyor… Dünya’nın geleceğine dair ipuçları verebilir

Universe Today’in haberine göre, Dünya’ya 57 ışık yılı uzaktaki “Rho Coronae Borealis (Rho CrB)” adlı yıldız ve yörüngesindeki 4 gezegenin incelenmesiyle, Güneş Sistemi’nin geleceğine dair bilgiler elde edilebilir.

California Üniversitesi Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stephen R. Kane, yaptığı araştırmada, kırmızı dev safhasına gelen yıldızların yaşanabilir bölgelerindeki ötegezegenlere ne olabileceğini inceledi.

Kane, Güneş’le yaklaşık aynı kütle, çap ve parlaklıkta olan, yörüngesinde 4 gezegen barındıran Kuzey Tacı Takımyıldızı’nda bir sarı cüce yıldız olan “Rho Coronae Borealis” üzerinde araştırma yaptı.

Araştırmada, yıldızın Güneş’ten 2 kat yaşlı yani yaklaşık 10 milyar yaşında olması nedeniyle kırmızı dev aşamasının yaklaşmakta olduğu, buna göre yıldızın 1 ila 1,5 milyar yıl içinde bir kırmızı dev haline geleceği kaydedildi.

Kane, araştırmasında, “Yıldız evrim süreci, yıldızların yapısında, yörüngedeki gezegenlerin (yer çekimi) gelgitleri nedeniyle parçalanması veya yıldız tarafından yutulması gibi gezegen sistemi mimarisini değiştirecek dramatik ve bazen de travmatik değişikliklerle sonuçlanabilir” ifadesini kullandı.

DÖRT GEZEGENİ VAR

Rho CrB’nin, keşfedilme sırasına göre “Rho Coronae Borealis e”, “b, c ve d” olmak üzere 4 gezegeni olduğu, bunlardan “e, b ve c”nin yıldıza yakınlığı nedeniyle en tehlikeli bölgede bulunduğu kaydedildi.

Gezegenlerin “Süper Dünya” veya “Jovian” (Jüpiter, Satürn, Uranüs Neptün benzeri dev gezegenler) kültesinde oldukları ve Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından yakın yörüngede bulundukları belirtildi.

“Rho Coronae Borealis e” ve “b”nin ise Merkür’ün Güneş’e olan mesafesinden de yakın yörüngede döndüğü vurgulandı.

Kırmızı dev safhasında giderek genişleyen bir yıldızın yörüngesindeki gezegenlerin, yıldıza doğru sarmal hareketlerle, onlarca yıl sürebilecek yaklaşması esnasında buharlaşarak yok olabileceğine veya yer çekimi gelgitleri nedeniyle parçalanabileceğine işaret edildi.

Araştırmada, Rho CrB’nin genişlemesi esnasında yörüngedeki 4 gezegene neler olabileceği incelendi. Buna göre, en iç yörüngedeki “e” muhtemelen kayalardan oluşuyor ve yıldız genişledikçe buharlaşarak yıldız tarafından yutulacak.

GÜNEŞ, TÜM GEZEGENLERİ YUTABİLİR

350 Dünya kütlesindeki, Jüpiter’den büyük “b” ise yıldızın atmosferine girerken oluşacak çekim nedeniyle bütünlüğünü koruyamayarak parçalanacak ve yıldızın kütlesini ve genişlemesini artıracak.

Bu durum, “c” ve “d” gezegenlerinin de yutularak yok olmasını hızlandırabilecek ancak “d”, yıldızın kırmızı dev safhasının yutulmadan sona ermesi halinde veya büyüyen kütle nedeniyle oluşan gelgitle dışarı itilerek kurtulabilecek. Yaklaşık Neptün kütlesinde olan “c”nin buharlaşarak yutulacağını belirten Kane, gezegen “d”nin de kesin olmamakla birlikte aynı kaderi paylaşacağını vurguladı.

Araştırmada, Güneş’in de birkaç milyar yıl sonra beyaz cüceye dönüşmesi öncesinde, kırmızı dev haline gelerek genişlediği safhada muhtemelen tüm iç gezegenleri yutacağının veya yok edeceğinin düşünüldüğü belirtiliyor.

Bir diğer olasılık da uzak yörüngelerdeki büyük kütleli gezegenlerin iç gezegenlerden bazılarının, yörüngesini değiştirerek yok olmaktan kurtarması.

Dünya, Güneş’in kırmızı dev safhasında yutularak yok olabilir veya dış gezegenlerin etkisiyle güvenli dış yörüngelere çekilebilir ancak her iki olasılık da Güneş Sistemi’ndeki koşulların bugünkü gibi olmayacağını gösteriyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x